По-перше, зареєструвати запит, зазначивши дату фактичного отримання в журналі реєстрації вхідної кореспонденції (за наявності), зберігати конверт зі штрих-кодом, що дасть змогу надалі перевірити та довести фактичне отримання запиту платником податку. Після отримання запиту від податкового органу, платник податків зобов'язаний протягом протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту надати запитувану інформацію у запиті або повідомити про причини відмови посилаючись на норми діючого законодавства України. А у разі у разі проведення зустрічної звірки платники податків та інші суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані надавати інформацію, визначену в запиті податкового органу — протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту.
По-друге, визначити кінцеву дату надання відповіді на запит і контролювати надсилання відповіді на запит (вихідні та святкові дні не рахуються).
По-третє, обов'язково перевірити запит на дотримання податковим органом формальних ознак, а саме: вихідний номер (штрих-код), дату, повноваження підписанта, наявність печатки.
По-четверте, перевірити запит на наявність підстав для надсилання запиту із зазначенням інформації, яка це підтверджує.
На цьому етапі податкові органи як правило у запитах про надання відповідної інформації платником податків досить часто не вказують чітко окреслених обставин, які свідчать про порушення платником податків податкового законодавства натомість зазначають загальні посилання на наявність певних відомостей, які можуть свідчити про приховування (заниження) об'єктів оподаткування. Такі дії є порушенням з боку податкового органу у зв'язку із не зазначенням конкретних підстав для надсилання запиту що у свою чергу свідчить про звільнення платника податків від обов'язку надавати відповідну інформацію. Аналогічна позиція висловлена в позиції Верховного Суду, висловленій, зокрема у постановах від 25 березня 2019 року (
справа №806/4875/14) та від 17 липня 2019 року (
справа №808/553/18), в тому числі в постанові Верховного Суду від 22.04.2021 року (
справа №820/2993/16).
По-п'яте, прийняти управлінське рішення щодо надання або ненадання переліку інформації, яка запитується, і переліку документів, які пропонується надати.
По-шосте, з урахуванням вище викладеного підготувати відповідь на запит і направити до податкового органу з дотриманням відповідних строків.
На цьому етапі треба розуміти, що неподання або подання не в повному обсязі платником податків документів чи іншої інформації на запит податкового органу в інших випадках, передбачених ст.73 ПКУ, потягне на штраф в розмірі однієї мінімальної зарплати (у 2023 році - 6700 грн.), встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожний такий факт.
Також у разі не надання відповіді на запит податкового органу є підставою для проведення деяких позапланових документальних перевірок у відповідності до п.п
78.1.1 п. 78.1 ст. 78 ПКУ.
Окремо звертаємо увагу, що порядок оформлення відповіді на запити податкового органу чинне законодавство України не містить.