Основною ідеєю поділу майна є припинення режиму спільності й виникнення на його основі режиму роздільності майна. Кожен із подружжя після поділу майна стає власником тієї чи іншої речі або сукупності речей і не пов’язує свої дії щодо володіння, користування та розпорядження майном з іншим із подружжя.

Законодавче врегулювання розподілу майна

Відповідно до норм Сімейного кодексу України майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу).

Відповідно до статті 69 Сімейного кодексу України, розділу підлягає лише майно, що належить чоловікові і дружині на праві спільної сумісної власності, тобто придбане в шлюбі.

Статтею 61 Сімейного кодексу України встановлено об’єкти права спільної сумісної власності подружжя. Відповідно до зазначеної статті, спільної власності можуть бути будь-які речі, за винятком тих, які виключені з цивільного обороту; заробітна плата, пенсія, стипендія, інші доходи, одержані одним із подружжя. А при укладенні договору в інтересах сім’ї, гроші та інше майно (в тому числі гонорар, виграш) є спільною сумісною власністю чоловіка і дружини.

Розподіл майна подружжя. Що є спільною сумісною власністю?

У спільній власності подружжя перебувають:

  • речі для професійних занять (музичні інструменти, оргтехніка, лікарське обладнання тощо), придбані за час шлюбу для одного з них;
  • речі побутового призначення (холодильник, пральна і посудомийна машина, пилосос, СВЧ і т.п.);
  • предмети духовного розвитку (книги, картини, телевізор, відеотехніка і т.д.);
  • цінні речі (золото, ювелірні вироби, дорогоцінні камені, діаманти).

Майно, що належить одному з подружжя на праві особистої приватної власності, поділу не підлягає

Відповідно до ст. 57 Сімейного кодексу приватною власністю дружини або чоловіка є:

  • майно, придбане до шлюбу;
  • майно, придбане за час шлюбу, але за особисті кошти;
  • майно, придбане на підставі договору дарування або в порядку спадкування.

Види розподілу майна

Існує два варіанти розподілу майна: добровільний і примусовий.

В добровільному порядку розділ майна між подружжям здійснюється за угодою між ними, шляхом укладення договору про розподіл майна або відповідно до пунктів шлюбного контракту, якщо такий був підписаний.

Примусовий порядок поділу майна має на увазі звернення до суду з позовною заявою про розподіл майна.

Коли потрібно звернутися до сімейного адвоката?

Сімейний адвокат потрібен з моменту, як ви вирішили ділити подружнє майно. Чому?

По-перше, своєчасна та повна консультація з вашого питання допоможе якісному вирішенню справи.

По-друге, при самостійному складанні та поданні до суду відповідних документів у судді можуть виникнути запитання щодо їх неправильного складання або щодо неправильного застосування норм матеріального права до ситуації, яка склалася.

Адвокат із сімейних спорів допоможе вам починаючи зі стадії звернення та консультації до представництва у суді та отримання рішення на вашу користь.

Що включає робота сімейного адвоката?

  • Надання повної інформативної консультації з вашого питання;
  • Підготовка документів до подання у суд;
  • Представництво інтересів клієнта в суді;
  • Оскарження рішення у разі необхідності;
  • Інформаційна допомога протягом всього судового процесу.

Процедура із розподілу майна є довготривалою, тому важливо набратися терпіння та обрати висококваліфікованого спеціаліста.

Адвокатське бюро «Сергія Пагера» – команда професіоналів, юристів, які люблять свою справу. Постійне підвищення кваліфікації, здобуття нових знань та досвіду дозволяє йти нам у ногу з часом та отримувати ті рішення, які задовольнять наших клієнтів.

Індивідуальний підхід до кожної сімейної справи є запорукою її успішного вирішення. Ми гарантуємо повну конфіденційність справи та дотримання вимог діючого законодавства.

Як отримати консультацію із розподілу майна у Києві

Отримати консультацію із розподілу майна подружжя можна по телефону або заповнивши форму зворотного зв’язку на сайті.