Ми впевнені, скоріш за все, що кожен з вас зіштовхувався з бездіяльністю та небажанням правоохоронних органів, працівників прокуратури чи суду належним чином виконувати свої посадові обов’язки і не знали як діяти в таких ситуаціях та як захистити свої права та інтереси чи права та інтереси ваших близьких.

Комусь із вас незаконно відмовили в реєстрації заяви про вчинення кримінального правопорушення, іншому повідомили про закриття кримінального провадження по якому не проводилося належним чином досудове розслідування, а ще комусь значно більше не пощастило і він постраждав від необґрунтованого обвинувачення у вчиненні кримінального правопорушення. І всіх вас, звісно, хвилювало одне важливе питання: «Як діяти в такій ситуації та до кого звертатися?».

Відповідь дуже проста: «Потрібно негайно та вчасно звернутися до фахівця в галузі кримінального права!». Чому негайно і вчасно? Тому, що в кримінальному провадженні дуже важливе значення мають строки, порушення яких може призвести до незворотних і негативних наслідків. Це стосується не тільки стадії судового розгляду а і стадії досудового розслідування та, навіть, дій, які вчиняються вами до реєстрації заяви в Єдиному реєстрі досудових розслідувань.

Хтось одразу може подумати, що ми закликаємо всіх негайно звертатися до фахівця в галузі кримінального права та не діяти самостійно, тому що хочемо отримати певну вигоду, як правники. Але, це зовсім не так!

Насправді, юристу чи адвокату байдуже, на якій стадії його залучать для надання правової допомоги. Він так чи інакше здійснить всі необхідні правові дії з метою досягнення максимально задовільного результату для клієнта та отримає свою заслужену винагороду. От тільки результат значною мірою може вас, як клієнта, не задовольнити. Адже, від того на якій стадії ви залучаєте юриста чи адвоката залежать можливі шляхи вирішення вашої проблеми та отримання відповідного, бажаного вам результату.

Якщо клієнт звертається до адвоката занадто пізно, по спливу відповідних строків, які визначені в Кримінально-процесуальному кодексі України для вчинення тієї чи іншої процесуальної дії, в тому числі і для оскарження таких дій, то як би фахівець не хотів вам допомогти, він вже нічого не зможе вдіяти або не зможе досягти того результату, який би ви змогли отримати, якби не було порушено відповідні строки.

Які ж саме процесуальні дії та рішення наші спеціалісти можуть допомогти вам оскаржити? Відповідно до чинного КПК України на стадії досудового розслідування можуть бути оскаржені не всі дії чи бездіяльність слідчого, дізнавача чи прокурора, а лише ті, які визначені у ст. 303 КПК України.

В першу чергу ми знаємо, як ефективно діяти, щоб правоохоронні органи виконували належним чином свої посадові обов’язки на стадії досудового розслідування, а саме:

 • звертаємося зі скаргами до слідчого судді щодо бездіяльності правоохоронних органів, органів прокуратури та невнесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань (ЄРДР) та змушуємо слідчого, прокурора внести відомості до ЄРДР виконуючи відповідну ухвалу слідчого судді про внесення відомостей до ЄРДР;
 • у разі невиконання слідчим ухвали слідчого судді про реєстрацію вашої заяви, а саме внесення відомостей до ЄРДР звертаємося до відповідних органів прокуратури із заявою про вчинення посадовими особами правоохоронних органів кримінального правопорушення передбаченого ст. 382 КК України, а саме невиконання судового рішення;
 • оскаржуємо слідчому судді постанови слідчого, прокурора про закриття кримінального провадження. Потрібно лише пам’ятати, що у вас є лише 10 днів на оскарження з моменту отримання такої постанови;
 • оскаржуємо до слідчого судді рішення слідчого, дізнавача, прокурора про відмову у визнанні потерпілим;
 • звертаємося зі скаргою до слідчого судді у разі відмови слідчого, дізнавача, прокурора в задоволенні клопотання про проведення слідчих (розшукових) дій, негласних слідчих (розшукових) дій;
 • оскаржуємо слідчому судді відмову слідчого, дізнавача, прокурора в задоволенні клопотання про закриття кримінального провадження;
 • оскаржуємо також інші дії, бездіяльність слідчого, дізнавача чи прокурора на стадії досудового розслідування відповідно до ст. 303 КПК України.

ВАЖЛИВО ПАМ’ЯТАТИ: скарги на вище перераховані дії слідчого, дізнавача та прокурора можуть бути подані протягом 10 днів з моменту отримання особою копії відповідної постанови.

Адвокати нашого бюро без проблем активно оскаржують в апеляційному порядку під час досудового розслідування наступні ухвали слідчого судді:

 • про застосування відповідного запобіжного заходу (домашнього арешту, застави, тримання під вартою і ін.) або відмову в його застосуванні;
 • про продовження строку запобіжного заходу або відмову в його продовженні;
 • про направлення особи до медичного закладу для проведення психіатричної експертизи або відмову у такому направленні;
 • про арешт майна або відмову від нього;
 • про відсторонення від посади або відмову у ньому;
 • тимчасовий доступ до речей і документі, яким дозволено вилучення речей і документів, які посвідчують користування правом на здійснення підприємницької діяльності та відсутність яких фізична особа підприємець або юридична особа позбавляються можливості здійснювати свою діяльність;
 • про відмову у задоволенні скарги на постанову про закриття кримінального провадження або про відмову в задоволенні клопотання про закриття кримінального провадження та інші.

Наші фахівці в сфері кримінального права знають, як досягти бажаних результатів на стадії судового розгляду та ефективно оскаржують будь-які рішення та дії слідчого, прокурора, судді:

 • будь-які рішення, дії чи бездіяльність слідчого і прокурора під час підготовчого провадження в суді (ст.ст.314-316 КПК України);
 • рішення слідчих суддів і судів у провадженні щодо перегляду судових рішень;
 • рішення, дії або бездіяльність слідчого або прокурора про відмову у визнанні особи потерпілим і заходів безпеки (ч.ч.2,3 ст.303 КПК України);
 • рішення щодо затримання особи чи недотримання прав особи при такому затриманні (ч.1-3 ст.206 КПК України).

Хочемо ще раз вас попередити, що ні в якому разі не дійте самостійно без консультації зі спеціалістом в сфері кримінального права, адже недотримання положень Кримінально-процесуального кодексу України може мати негативні і навіть фатальні наслідки для вас або ваших близьких. Якщо в інших галузях права закон дозволяє відійти від імперативних – обов’язкових правових норм та обрати зручний для вас спосіб захисту порушених прав, то в кримінальному процесі це не дозволяється.

Краще не ризикувати своєю репутацією, майном або життям та активно діяти, при цьому заручившись підтримкою адвоката. Тим більше, якщо репутацію вам ще вдасться відновити, то зламану долю, завдяки відбуванню покарання у стінах в’язниці, навряд чи вдасться повністю полагодити.