З кожним роком, як показує судова практика, в Україні все частіше проводяться огляди та обшуки на підприємствах, в установах та організаціях. Що ж саме слугує причиною здійснення таких активних слідчих (розшукових) дій правоохоронних органів саме по відношенню до юридичних осіб?

В першу чергу слід відмітити, що найчастіше причиною проведення вищевказаних слідчих дій правоохоронними органами є повідомлення «небайдужих», чи, навіть, «зацікавлених» громадян, про вчинення кримінального правопорушення працівниками чи керівництвом юридичної особи. Навіть, якщо вказані відомості, щодо вчинення кримінального правопорушення, були неправдивими, правоохоронці зобов’язані провести досудове розслідування, зібрати докази та встановити істину по справі. А одним із способів зібрання доказової бази та встановлення всіх обставин справи, звісно, є проведення слідчих (розшукових) дій, серед яких в списку перші місця посідають огляд та обшук.

Ще однією підставою, яка може слугувати причиною проведення вказаних слідчих дій є наявність кримінального провадження, в якому фігурують дані про вашу юридичну особу чи про вас, як фізичну особу підприємця. Тобто, якщо ви співпрацювали під час здійснення підприємницької діяльності з іншими підприємствами, установами чи організаціями чи фізичними особами, по відношенню до яких порушили кримінальні провадження, то з впевненістю можна стверджувати, що скоро завітають з обшуком і до вашого офісу.

Обов’язково потрібно знати, що, якщо огляд місця події чи предметів проводиться лише з дозволу власника (орендаря) відповідних приміщень та майна і являє собою лише поверхневий огляд приміщення, без відкриття сховищ, сейфів, то така слідча дія, як обшук може бути проведена в будь-який момент, без попередження, і дає право слідчому разом з іншими учасниками обшуку перевернути все «до гори дном».

Звісно, що законодавство України надає право відшукувати і вилучати предмети чи осіб лише тих, які визначені в ухвалі суду про надання дозволу на проведення обшуку, але правоохоронні органи ігнорують це правило і вилучають під час проведення даної слідчої дії все, що вважають за потрібне або те, що захотіли собі привласнити. Тому, якщо ви не дорахуєтесь після закінчення проведення обшуку, деяких документів, предметів, техніки чи, навіть, грошових коштів, то не дивуйтесь. Що найбільше обурює, так це те, що вилучене правоохоронними органами, поза ухвалою суду, дуже часто не заноситься до протоколу обшуку, а, отже, як наслідок, часто не повертається власникам або повертається не в повному обсязі.

З вище зазначеного випливає, що для того, щоб захистити свою юридичну особу чи себе, як фізичну особу підприємця, від незаконних дій слідчого, прокурора та інших учасників обшуку, не зазнати матеріальних збитків та не зіпсувати свою репутацію в бізнесі обов’язково потрібно знати, що до обшуку треба бути завжди підготовленим. Як же саме можна підготуватися до цієї слідчої дії?

В першу чергу бажано подумати про свій правовий захист і завчасно подбати про укладення договору про надання правової допомоги з адвокатом, який має достатній досвід роботи в сфері кримінального права, в тому числі і в питаннях пов’язаних з обшуком. Адже, у разі, якщо до вашого офісу раптово завітають «незвані гості», то у вас, по-перше, не буде часу шукати адвоката, а по-друге, вам можуть завадити в його залученні. До того ж, знайти гарного спеціаліста в сфері кримінального права за лічені хвилини буде дуже тяжко і це може призвести до негативних наслідків.

Положеннями Кримінального процесуального кодексу України, а саме статтею 50 закріплено обов’язок слідчого, прокурора та інших учасників, які проводять обшук в обов’язковому порядку допускати до слідчої дії захисника (адвоката) за клопотанням особи, яка зазнає обшуку. Однак, якщо проаналізувати судову практику, то Касаційний кримінальний суд Верховного суду в своїй постанові від 06.02.2018 року у справі №752/11464/16-к дотримується позиції, що повноваження захисника можуть вважатися підтвердженими, якщо додатково до свого свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю він надав один із таких документів: ордер, договір про надання правової допомоги або доручення органу (установи) уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги. А, отже, завчасне укладення із обраним вами адвокатом договору про надання правової допомоги буде аж ніяк не зайвим, адже, наявність такого договору дозволить йому безперешкодно потрапити в приміщення де проводиться обшук, щоб захистити ваші права.

Наступне, що потрібно зробити, так це забезпечити в приміщенні офісу юридичної особи цілодобове відеоспостереження. Наявність камер дасть можливість зафіксувати порушення, які будуть вчинятися працівниками правоохоронних органів під час проведення обшуку, що в свою чергу забезпечить оскарження їх дії в судовому порядку.

Загалом, краще самостійно фіксувати весь процес обшуку на камеру свого мобільного телефону або за допомогою іншої відеокамери, оскільки за таких обставин така відео-зйомка зможе захопити більше «цікавих» епізодів проведення обшуку, в тому числі дасть можливість контролювати правоохоронців, які полюбляють втікати від об’єктиву камер. Чим більше працівників юридичної особи зафіксують процедуру проведення обшуку тим краще для вас. При цьому, бажано голосно коментувати помічені порушення з боку працівників правоохоронних органів і робити слідчому та іншим учасникам слідчої дії зауваження з приводу цих порушень. Обов’язково потрібно прослідкувати, щоб ваші зауваження були почуті понятими та занесені в протокол обшуку, в якому фіксується хід слідчої дії. Норми ч.1 ст. 107 Кримінального процесуального кодексу України чітко визначають право сторони захисту без перешкод здійснювати відео-фіксацію такої слідчої дії, як обшук, а тому не довіряйте словам правоохоронців, які будуть вас запевняти, що це незаконно.

Коли слідчий чи прокурор знаходять предмет, який відшукувався, то звертаються до особи, яка є володіє або користується приміщенням в якому проводиться обшук, з проханням пояснити що це за предмет і як він опинився в тому місці, де він був знайдений. В такі моменти важливо знати, що ви не зобов’язані відповідати на його запитання, адже це не допит. А тому, краще взагалі нічого не пояснювати, особливо, за відсутності вашого адвоката. Це ж саме стосується і працівників офісу. Без попереднього узгодження із захисником краще нічого не говорити правоохоронним органам з приводу діяльності юридичної особи чи вилучених під час обшуку речей і документів. Але, у разі, якщо захисник не встиг прибути на місце слідчої дії, а під час обшуку слідчим чи прокурором було виявлено предмети чи документи, що не належать вам і ви впевнені, що він в офісі не знаходилися, то потрібно обов’язково пояснити, що це не ваше майно і в офісі його не було до початку проведення слідчої дії. При цьому необхідно прослідкувати, щоб ваші зауваження щодо цього майна були занесені до протоколу обшуку, при цьому головне, щоб вони зазначалися чітко і в повному обсязі.

Обов’язково слід знати, що відповідно до норм кримінально-процесуального законодавства тимчасове вилучення правоохоронними органами, які проводять огляд чи обшук, електронних інформаційних систем або їх частин (компютерна техніка і ін.), мобільних терміналів (мається на увазі мобільних телефонів) дозволяється лише у разі, якщо вони визначені в ухвалі суду про дозвіл на проведення обшуку. У зв’язку з цим, якщо працівники правоохоронних органів забажають вилучити мобільні телефони чи комп’ютерну техніку в приміщені офісу відповідної юридичної особи чи фізичної особи підприємця, то потрібно уважно ознайомитися з ухвалою слідчого судді, і, якщо там не зазначені відповідна техніка – не треба її віддавати.

Також, дозволяється вилучення комп’ютерної техніки та мобільних телефонів, якщо для проведення експертизи є необхідним їх безпосереднє надання разом з інформацією, що міститься на них, вказана техніка була засобом або знаряддям вчинення кримінального правопорушення чи власник або володілець вказаного майна обмежує доступ правоохоронців до нього, в тому числі шляхом шифрування (блокування) доступу на рівні програмних засобів. У зв’язку з цим, краще надати доступ правоохоронцям для проведення копіювання інформації з відповідної комп’ютерної техніки чи мобільних телефонів, щоб уникнути їх вилучення в якості речового доказу. Звісно, якщо вам нічого приховувати. Адже, як показує практика, шанси повернути вилучене майно в належному стані дуже мізерні. Таке майно часто зазнає пошкоджень, особливо після проведення експертних досліджень.

Особливу увагу потрібно звернути на те, як слідчим чи прокурором було описано вилучене майно в протоколі обшуку. Дуже важливо, щоб виявлені та вилучені речі чи документи були детально описані разом зі своїми індивідуальними ознаками чи реквізитами, щоб їх в подальшому не можливо було підмінити або незаконно заволодіти ними поза протоколом обшуку. Також, в протоколі обов’язково потрібно зазначати всі порушення, які на вашу думку були допущені правоохоронними органами.

Ще одним, не менш важливим моментом, є те, що під час проведення огляду чи обшуку, ні в якому разі не можна чинити фізичний опір слідчому, прокурору чи іншим учасникам слідчої дії, бо це може призвести до того, що правоохоронці зможуть застосувати фізичну силу чи спеціальні засоби по відношенню до вас та інших працівників офісу і їх дії будуть правомірними.

Як ви вже зрозуміли обшук є дуже складною слідчою дією, при проведенні якої потрібно знати багато нюансів, а в першу чергу особливості проведення цієї слідчої дії. Тому, якщо при проведенні огляду місця події ви ще зможете зорієнтуватися та захистити себе та своє майно самостійно, то у разі проведення обшуку краще заручитися підтримкою адвоката-професіонала, який проведе попередній інструктаж для вас та всіх працівників підприємства, установи, організації, чи для фізичної особи підприємця і найманих нею працівників. Як говориться в прислів’ї, що часто використовується в юриспруденції: «Попереджений – значить озброєний».