Особливості притягнення до кримінальної відповідальності за невиплату заробітної плати. Як діяти роботодавцям. Чи потрібно хвилюватися бухгалтеру.

Із запровадженням карантинних обмежень в Україні значною мірою постраждали роботодавці, а саме керівники підприємств, установ, організацій та фізичні особи підприємці. Постало гостро питання, як їм далі утримувати штат працівників та виплачувати вчасно заробітну плату, а також, як уникнути адміністративної чи кримінальної відповідальності за невчасно сплачену заробітну плату. В даній публікації буде вестися мова саме про особливості притягнення до кримінальної відповідальності за невиплату заробітної плати чи інших платежів.

Кожен громадянин, навіть, не маючи юридичної освіти, упевнена, обізнаний про те, що Кримінальним кодексом України передбачена кримінальна відповідальність за невиплату заробітної плати найманим працівникам.

Дані положення містяться в статті 175 КК України, де в ч.1 чітко визначено відповідальність за безпідставну невиплату заробітної плати, стипендії, пенсії чи іншої установленої законом виплати громадянам більш як за один місяць.

При цьому зазначається обов’язкова ознака такої невиплати заробітної плати – вчинення такого діяння навмисно.

Хто ж саме може нести кримінальну відповідальність?

Суб’єктами вчинення такого кримінального правопорушення, тобто особами, які можуть нести кримінальну відповідальність за такі діяння, відповідно до даної статті, є керівник підприємства, установи або організації чи громадянин – суб’єкт підприємницької діяльності.

Тобто, особа, яка наділена адміністративно-господарськими обов’язками, в тому числі обов’язками щодо надання розпоряджень про виплату заробітних плат або повноваженнями виплачувати заробітну плату самостійно.

З вищезазначеного випливає, що особа, яка безпосередньо нараховує таку заробітну плату, а саме бухгалтер, не несе кримінальної відповідальності за ст. 175 КК України.

Але, це не означає, що бухгалтер не може бути притягнутий до кримінальної відповідальності за невиплату чи невчасну виплату заробітної плати найманим працівникам, якщо дані діяння були вчинені саме з його вини. В такому випадку діяння бухгалтера, як працівника відповідного підприємства, установи, організації або найманого працівника фізичної особи-підприємця будуть кваліфікуватися заст. 367 КК України, як службова недбалість.

Вид та обсяг відповідальності за ст. 175 КК України

Згідно змісту ч.1 ст. 175 КК України за безпідставну невиплату заробітної плати, стипендії, пенсії чи іншої установленої законом виплати громадянам більш як за один місяць, яка вчинена умисно відповідними суб’єктами злочину, а саме керівниками підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності чи громадянами-суб’єктами підприємницької діяльності передбачено кримінально відповідальність у вигляді:

  • штрафу у розмірі від п’ятисот до тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк до двох років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Санкцією ч.2 ст. 175 КК України за вчинення того самого діяння, але у разі, якщовоно було вчинене внаслідок нецільового використання коштів, призначених для виплати заробітної плати, стипендії, пенсії та інших встановлених законом виплатпередбачено більш суворий вид покарання, а саме:

  • штраф від тисячі до півтори тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на строк до п’яти років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Як ми можемо побачити, якщо ч.1 ст. 175 КК України не передбачає такого найсуворішого виду покарання, як позбавлення волі, то за ч.2 ст. 175 КК України керівник підприємства, установи, організації чи фізична особа-підприємець може опинитися за гратами на досить немаленький строк, а саме на термін строком до 5 років.

Відповідальність бухгалтера за ст. 367 КК України

Як вже зазначалося вище бухгалтер може понести кримінальну відповідальність за невиплату з його вини заробітної плати відповідно за ст. 367 КК України. Дана стаття передбачає кримінальну відповідальність службової особи за службову недбалість, тобто невиконання або неналежне виконання нею своїх службових обов’язків через несумлінне ставлення до них.

При цьому, вказані дії чи бездіяльність службової особи повинні спричинити наслідки у вигляді істотної шкоди охоронюваним законом правам, свободам та інтересам окремих громадян, державним чи громадським інтересам або інтересам окремих юридичних осіб.

Санкцією ч.1 ст. 367 КК України передбачено відповідальність у вигляді:

  • штрафу від двох тисяч до чотирьох тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеження волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

У разі ж, якщо вищезазначена службова особа (бухгалтер) вчинила те саме діяння, але воно спричинило тяжкі наслідки, то відповідальність настає за ч.2 ст. 367 КК України. Відповідно до санкції ч.2 ст. 367 КК України за вказані діяння передбачено наступний вид та обсяг відповідальності:

  • позбавлення волі на строк від двох до п’яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та зі штрафом від двохсот п’ятдесяти до семисот п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (___________ тис. грн.) або без такого.

Впевнена, у багатьох із вас одразу виникло питання: яка це істотна шкода та що мається на увазі під тяжкими наслідками?

Істотна шкода відповідно до роз’яснень, які містяться в ст. 364 КК Українивважається така шкода, яка в сто і більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян.

Тяжкими наслідками у ст. 367 КК України вважаються такі наслідки, які у двісті п’ятдесят і більше разів перевищують неоподаткований мінімум доходів громадян.

На даний час неоподаткований мінімум доходів громадян в Україні складає суму в розмірі – 17 гривень.

Як уникнути кримінальної відповідальності за ст. 175 КК України

Щоб уникнути кримінальної відповідальності за невиплату заробітної плати, стипендії, пенсії чи іншої установленої законом виплати громадянам більш як за один місяць потрібно вчинити лише одну дію – сплатити цю заборгованість.

Саме ця особливість і визначена в ч.3 ст. 175 КК України, а саме закріплено норму про те, що особа звільняється від кримінальної відповідальності у разі, якщо до моменту, коли її притягнуть до кримінальної відповідальності, нею буде здійснено виплату заробітної плати, стипендії, пенсії чи іншої встановленої законом виплати громадянам, яким не було сплачено ці кошти.

Коли ж саме виникає цей «момент», з якого особа вважається такою, що притягується до кримінальної відповідальності?

Згідно роз’яснень Конституційного Суду України та положень Кримінально-процесуального кодексу України притягнення до кримінальної відповідальності, як стадія кримінального переслідування, починається з моменту пред’явлення особі обвинувачення у вчиненні злочину.Тобто, з моменту вручення особі обвинувального акту та направлення його до суду.

Положення ч.3 ст. 175 КК України дають можливість винній особі уникнути кримінальної відповідальності, сплативши відповідну заборгованість. У зв’язку з цим, як показує практика, обвинувальні акти за ст. 175 КК України дуже нечасто направляються до суду та таким особам вдається уникнути кримінальної відповідальності.

Головне в таких ситуаціях обов’язково як найшвидше потрібно звернутися до адвоката та активно діяти в напрямку погашення заборгованості. Оскільки, як показує практика, правоохоронці вміють швидко діяти і обвинувальний акт вам можуть вручити вже на наступний день після оголошення повідомлення про підозру у вчиненні даного кримінального правопорушення.

Тому, ні в якому разі не зволікайте з погашенням заборгованості, якщо, звісно, вона виникла з вашої вини.

Проаналізувавши вищенаведену інформацію ви мабуть вже зрозуміли, що саме можливість уникнути кримінальної відповідальності за ст. 175 КК України, сплативши заборгованість відповідним особам до пред’явлення обвинувачення у вчиненні цього злочину, і робить її унікальною. Чого не можна сказати про положення ст. 367 КК України, яка не містить такої норми. Тому, будьте обережними з фінансовими операціями, а у разі необхідності, краще вчасно проконсультуйтесь з юристом чи адвокатом у відповідній галузі права.